Релефът, климатът, растителността и основната скала обуславят сравнително голямата пъстрота на почвените типове на територията на общината. Почвите по високите части на котловината са планинско-ливадни, а по склоновете кафяви и канелени горски. По южните склонове преобладават каменливи и плитки почви, на места със значителна степен на ерозия.
Кафявите горски почви - тъмни, преходни и светли, заемат обширни пространства на територията на общината. Подходящи са за отглеждане на картофи, ръж, едногодишни фуражни култури, влакнодаен лен, естествени ливади.
Канелените горски почви също заемат голяма част от територията. Подходящи са за отглеждане на пшеница, ечемик, овес, царевица.
На територията на община Пирдоп не са констатирани интензивни ерозионни процеси, въпреки преобладаващият разчленен планински характер на терена, с изключение на земите над гр. Пирдоп. Това се дължи предимно на голямата залесеност на района и на добрите почвени и климатични условия. На места в по-ниските части на общината на стръмни, главно южни и западни наклони с малка лесистост се е развила площна ерозия. Рядко се среща струйчеста и ровинна ерозия. През последните 15-20 години са проведении редица мероприятия за спиране на ерозионните процеси (залесяване, времени баражни укрепления и др.).