Както е известно, Златишко-Пирдопската котловина оформя затворен въздушен басейн. Метеорологичният фактор в комбинация с релефа е от решаващо значение за разпространението, разсейването и утаяването на вредните вещества. Преобладаващите североизточни ветрове насочват емисиите на вредни вещества в атмосферата към близките урбанизирани територии, а продължителните периоди на тихо време пречат на разпръскването им. Температурните инверсии от своя страна възпрепятстват вътрешната динамика на приземния въздушен слой и изнасянето на замърсяващите го частици нагоре в свободната атмосфера. Мъглите също съдействат за задържане на замърсителите във въздуха и отлагането им на земната повърхност. Неблагоприятното в региона е, че дните с мъгла съвпадат с времето на най-силна проява на термичните инверсии.

Качеството на въздуха в Община Пирдоп се определя преди всичко от източниците на вредни вещества (емитери), разположени в близост до нея. Те могат да бъдат разделени условно на 3 групи:
А/ Големи промишлени източници:
- "Кумерио Мед" АД - гр. Пирдоп (прах; тежки метали - Cu, As, Pb, Cd; серен диоксид; сярно-кисела мъгла - серен диокси и серен триоксид; азотни оксиди; CO; CO2 ; сероводород);
- Хвостохранилище, собственост на "Еко Медет", "Асарел Медет", отдадено на концесия на "MBS" - гр. София (неорганизирани емисии на прах);
Б/ Горивни и производствени процеси в малки промишлени предприятия и в бита;
В/ Автомобилен  транспорт.

Разположението на няколко големи източника на вредни емисии в атмосферния въздух в сравнително малката затворена котловина я прави "гореща точка" по отношение на замърсяването. Извършеният в района контрол на въздуха показва, че концентрацията на серен диоксид и прах в атмосферата често надвишава одобрените в България стандарти. Най-голямо замърсяване с прах, серен диоксид и тежки метали  се наблюдава в северната част на котловината, поради спецификата на географското разположение.

Изводите, които могат да се направят са, че основният замърсител, който влошава съществено качеството на въздуха в котловината е серният диоксид. Наднорменото съдържание на прах, в чийто състав влизат и редица тежки метали, допълнително утежнява обстановката в региона.

Автоматизирана система за контрол качеството на атмосферния въздух

Системата за собствен мониторинг на концентрациите на серен диоскид в приземния въздушен слой на Златишко - Пирдопската котловина се състои от пет газоанализатори АF 21 M и две метеостанции SAM 32. Апаратурата е на френската фирма Environment. Приборите са закупени през периода 1992 - 1998 год. Последният газоанализатор, който служи за резерв, е закупен през 2003 г. В сегашния си вид системата функционира от 1999 год. Газоанализаторите са разположени в МБАЛ - Пирдоп, ОКС-Пирдоп, Младежко общежитие - Златица, Дом "Майка и дете" - Златица. В същите пунктове по съвместителство функционират и пунктове на РИОСВ - гр. София. Газоанализаторите събират непрекъснато данни за имисионните концентрации.