DSC 8057www

 
С празнично настроение, тържествен водосвет и почит към духовното наследство на Пирдоп беше открито 34-тото издание на Майските културни празници „Влайкови дни“. В Деня на светите братя Кирил и Методий - 11 май, жители и гости на Пирдоп се събраха в сърцето на града, за да споделят заедно началото на едно от най-значимите културни събития в региона.
 
Началото на празниците бе поставено с освещаване на училищните знамена и водосвет, отслужен от ставрофорен свещеноиконом отец Недко Бръмбаров. В тържествения ритуал достойно участие взе XXIV Ученически гвардейски отряд при СУ „Саво Ц. Савов“, който внесе особена тържественост и при поднасянето на венци и цветя пред паметника на Тодор Влайков.
 
Сред официалните гости на събитието бяха г-жа Джан Янбо – съветник по въпросите на културата, туризма, образованието, технологиите и спорта към Посолството на Китайската народна република в България, секретарите Пен Ю и Сун Хао, народните представители ген. Румен Миланов и Димо Дренчев, областният управител на Софийска област Иван Димитров, председателят на Общински съвет – Пирдоп Иван Джонгов, кметът на община Чавдар Григор Даулов, кметът на кметство Душанци Златка Кънева, изпълнителният директор на „Аурубис България“ АД Ракан Рабани, представители на институции, културни дейци, общински съветници и дарители.
 
Кметът на община Пирдоп Ангел Геров откри официално „Влайкови дни“ 2026 и приветства присъстващите. В обръщението си той подчерта значението на празниците като символ на духовността, културната памет и общностния дух на Пирдоп. Акцент беше поставен и върху личността и делото на Тодор Влайков – просветител, общественик и държавник, чието наследство продължава да вдъхновява поколения пирдопчани да пазят традициите, знанието и чувството за принадлежност към родния край.
 
Поздравления към жителите и гостите на Пирдоп отправиха още областният управител Иван Димитров и председателят на Общински съвет – Пирдоп Иван Джонгов, които пожелаха успешни и вдъхновяващи празнични дни.
 
В знак на признателност към делото на Тодор Влайков бяха поднесени венци и цветя пред неговия паметник в центъра на града. По време на церемонията беше прочетен и поздравителен адрес от президента на Република България Илияна Йотова. Поздравителни адреси изпратиха още институции, партньорски общини и корпоративни партньори.
 
Традиционно, част от празничната атмосфера беше и образът на Райка – емблематичната Влайкова героиня от „Дядовата Славчова унука“. Тази година в ролята ще се превъплътят Виктория Велкова и Ивана Иванова – ученички от СУ „Саво Савов“. Те получиха от кмета Ангел Геров сребърната огърлица на Райка – символ на чистотата, достойнството и красотата на пирдопската девойка.
 
Особено настроение в празничната програма внесоха и малките мажоретки от ДГ „Пека и Карло Чоконяни“ с ръководители Мария Червенкова и Десислава Георгиева, а музикален поздрав към присъстващите отправиха талантливите изпълнителки от Вокална група „Прима“ с вокален педагог Невелина Сараджова.
 
Кулминация на вечерта беше концертът на обичаната българска изпълнителка Кристина Димитрова - специален гост-изпълнител на откриването на „Влайкови дни“ 2026.
 
С много емоции, споделена празничност и поглед към духовните ценности, Пирдоп даде начало на още едно издание на празниците, които повече от три десетилетия съхраняват живи културата, традициите и паметта на общността.