Музей "Луканова къща" - гр. Пирдоп, ул. "Славци" №17, е архитектурен паметник от местно значение. Собственост е на Община Пирдоп. Къщата е строена в периода 1870-1872 г. за семейството на известния пирдопски възрожденски учител, книжовник и търговец Лука х. Павлов (11.VI. 1828 - 17.V.1884 г.). Собственикът е първият български възрожденски издател на литография с образите на Св. Св. Кирил и Методий на литография през 1858 г., един от основателите на читалището в Пирдоп, а след Освобождението избран от населението за депутат в Учредителното и Първото Велико народно събрание през 1879 г. в Търново. Бил е още депутат в Първото и Второто обикновени народни събрания, член на Окръжния съвет - 1883 г.
Освен архитектурен, сградата е и исторически паметник, тъй като непосредствено след освобождението на града от османско владичество в нея е уредено първото общинско управление. Тук са се помещавали началникът на административната власт при Временното руско управление поручик Николай Берников, Околийското управление, Окръжният съд, Общинският съвет и Полицейският участък.
На собствениците е възстановена в средата на 20-те години на ХХ в., а отчуждена за обособяване на историческа музейна сбирка и обявена за паметник на културата от местно значение през 1965 г. с Решение на Изпълнителния комитет на Градския народен съвет - Пирдоп. Наследниците обаче живеят в нея до 1970 г., когато започва реставрацията на къщата. Тя е извършена по адаптиращ план на арх. Виолета Ванковска и други специалисти от НИПК от месец ноември 1969 г. Застроената площ на къщата е 145 кв. м., а обемът 810 куб. м. Дворът в момента обхваща 1450 кв. м.
Историческата музейна сбирка в къщата е открита на 1 юни 1984 г. Автор на Тематико-експозиционния план е доц. д-р Георги Ненчовски, като експозицията е разположена в осем зали и едно фоайе върху хоризонтални и вертикални остъклени витрини. Обхваща миналото на гр. Пирдоп и района от Античността до 70-те години на ХХв.